UNIPORT 2018/2019 SCHOOL OF BASIC STUDIES ADMISSION LIST

😁 Need daily Updates (SCHOLARSHIPS, JOBS, SCHOOL NEWS ) Sent directly to your phone Free 👍? Suscribe Now! Remember to verify your Email address.

Enter your email address:


KNOW ABOUT JAMB CAPS, ACCEPT YOUR ADMISSION NOW!!!

UNIVERSITY OF PORT-HARCOURT UNIPORT HAS RELEASED ITS 2018/2019 SCHOOL OF BASIC STUDIES ADMISSION LIST CHECK NOW

We are pleased to inform the general public and prospective students at the University of Port-Harcourt UNIPORT that the University Management has just released its 2018/2019 school of Basic Studies Admission list into 100 level. Full time undergraduate.

Check uniport school of Basic Studies admission list 2018/2019

Uniport 2018/2019 basic Studies admission list.

Uniport 2018/2019 pre degree admission list 

UNIPORT 2018 2019 school of Basic admission list

See list below:

BASIC 2018/19 CBT SCREENING RESULTS
 	 	 
 	FACULTY OF AGRICULTURE	 
 	 	 
 	AGRIC ECONS. & EXT.	 
S/NO	NAME	Department
1	ODUMOSOR, IFEOMA MARTHA	AGRIC ECONS & EXT.
2	IBIAMA, GLORY TAMUNOINAM	AGRIC ECONS & EXT.
3	GEORGE-DOUGLAS, BELEMA	AGRIC ECONS & EXT.
4	EWOH, BETTY BEAUTY	AGRIC ECONS & EXT.
5	ANUZO, ESTHER UDOCHUKWU	AGRIC ECONS & EXT.
6	EZIDIKE, ANDY BEST	AGRIC ECONS & EXT.
7	AKINDUNJOYE, OMOTAYO REBECCA	AGRIC ECONS & EXT.
8	EDIMA, MODESTY UYODHU	AGRIC ECONS & EXT.
9	ADE, UBILEONISO AKETIBIA	AGRIC ECONS & EXT.
10	MMECHA, CHIDUGAM JUDITH	AGRIC ECONS & EXT.
11	EZIEKE, CHINYERE JAPHETAH	AGRIC ECONS & EXT.
12	LEDEE, FELICIA WABELE	AGRIC ECONS & EXT.
13	OYONGWO, SAMUEL CHUKWUEBUKA, OGECHI	AGRIC ECONS & EXT.
14	AYUBA, BLESSING BLESSING	AGRIC ECONS & EXT.
 	 	 
 	FISHERIES	 
S/NO	NAME	Department
1	FEBIYI, OLAMIDE RACHEL	FISHERIES
 	 	 
 	FORESTRY & WILDLIFE MGT	 
S/NO	NAME	Department
1	ONUCHUKWU, NWABUISI GREAT	FOR. & WILDLIFE MGT
 	 	 
 	FACULTY OF ENGINEERING	 
 	 	 
 	CHEMICAL ENGINEERING	 
S/NO	NAME	Department
1	MENEKPUGHI, ZORBARI NOBLE	CHEMICAL ENG.
2	OPARA-KELECHI, DIVINE-VICTORY CHINEDU	CHEMICAL ENG.
3	OYIBOKA, CHIOMA PRINCESS	CHEMICAL ENG.
4	OROBOSHERI, ESIRI	CHEMICAL ENG.
5	NJOKU, ESTHER AKUDO	CHEMICAL ENG.
6	SHAIBU, SUSAN ANABOR	CHEMICAL ENG.
7	JOSEPH, OKIEMUTE	CHEMICAL ENG.
8	HARRY, BLESSING IBIEREBO	CHEMICAL ENG.
9	AKAMAKA, FORTUNATUS ICHEZUOCHI	CHEMICAL ENG.
10	INYANG, UDUAKOBONG OKON	CHEMICAL ENG.
11	OGAR, DAVID OFANA-IYIOWO	CHEMICAL ENG.
12	NWAMADI, CHEKWUBECHUKWU VICTORIA	CHEMICAL ENG.
13	EBE HENRY KELECHI	CHEMICAL ENG.
14	IDOWU, AYOMIDE ISAAC	CHEMICAL ENG.
15	LEGBORSI, SAMUEL BARILUGBENE	CHEMICAL ENG.
16	BIU, EBIFIMERE BATHSHEBA	CHEMICAL ENG.
17	BIRABIL, BARIYIMA WISDOM	CHEMICAL ENG.
18	AMBROSE, PRECIOUS-CROWN CHIBUZOR	CHEMICAL ENG.
19	UGWUZO, CHINOGUNUM IKECHUKS	CHEMICAL ENG.
20	OGBANUFE, FRANKLIN EMEKA	CHEMICAL ENG.
21	ONYENANU, BETHEL CHIDERA	CHEMICAL ENG.
22	NOBERT, NGWASI SHU	CHEMICAL ENG.
23	OGBE, EBRUPHIYOR	CHEMICAL ENG.
24	HONEST, FAITHFUL	CHEMICAL ENG.
 	 	 
 	CIVIL ENGINEERING	 
S/NO	NAME	Department
1	EBONG, IFIOKOBONG MICHAEL	CIVIL ENG.
2	EMUAN, RUPERT OSAGIE	CIVIL ENG.
3	DICKSON, TAMARAEBI	CIVIL ENG.
4	NWIGORI, DANIEL LEKARA	CIVIL ENG.
5	IYAYE, BIEBELE GEORGE	CIVIL ENG.
6	EMEKA, ONYINYECHI CHIDINMA	CIVIL ENG.
7	ONUZURUIKE, CHIMEREZE	CIVIL ENG.
8	IDJEMIGBE, EFEROGHENE GLORY	CIVIL ENG.
9	UKPURU, OGHENEKARO GLORY	CIVIL ENG.
10	JACK, PATRICK SOIBIFAA	CIVIL ENG.
11	NLEMORISA, JUSTIN CHIDUBEM	CIVIL ENG.
12	OMOTOYE, EMMANUEL	CIVIL ENG.
13	ORJI, GRACE ISAAC ONYINYECHI	CIVIL ENG.
14	ONOH, JOSHUA DUBEM	CIVIL ENG.
15	OGWUMKA, JESSE APANUCHI	CIVIL ENG.
16	OKOLI, DOUGLAS CHIBUEZE	CIVIL ENG.
17	EMMANUEL, PRECIOUS ONYEKACHUKWU	CIVIL ENG.
18	WOYIKE, SOTONYE IYKE	CIVIL ENG.
19	NDUKWU, PASCAL IKENNA	CIVIL ENG.
20	WECHIE, BUDUKA ORINAEMI SAMUEL	CIVIL ENG.
21	ERHIANO, WISDOM OGHENEVWEORO	CIVIL ENG.
22	ONYERIODO, FRANKLYN ONYEDIKACHUKWU	CIVIL ENG.
23	CHUKWUEMEKA, EMMANUEL CHIGOZIE	CIVIL ENG.
24	ZORABA, BARIGBOMA	CIVIL ENG.
25	OWHERE, OGHENERUEMU	CIVIL ENG.
26	WOBOH, PRINCE NOBLE	CIVIL ENG.
27	ADEBISI, PRAISE-GOD TEMIDAYO	CIVIL ENG.
28	CHARLES, PEREMOBOWEI GOODLIVE	CIVIL ENG.
29	JIM, NAPOLEON	CIVIL ENG.
30	EUGENE, JAMES TOCHUKWU	CIVIL ENG.
31	NDUKA, TEMPLE ATOCHI	CIVIL ENG.
32	KPEKI, BENEDICT	CIVIL ENG.
33	EKANEM, ABASIENYENE EKANEM	CIVIL ENG.
34	GOMBA-OBE, OBARIANASEMI OGBORU	CIVIL ENG.
35	AKINOLA, KOLA EMMANUEL	CIVIL ENG.
36	MADUKA, CHISOM TREASURE	CIVIL ENG.
37	OKORO, EMMANUEL CHIMAOBI	CIVIL ENG.
38	OSERE, GIFT MARK	CIVIL ENG.
39	MARTINS, PRECIOUS CHIMEZIE	CIVIL ENG.
40	WILLAMS, EMMANUE;L IMAOPELIA	CIVIL ENG.
41	ETIM, WISDOM EDEM	CIVIL ENG.
42	AJIE, MARVELOUS CHUKWUJINDU	CIVIL ENG.
43	OWHOR, CHIBUCHI SAMUEL	CIVIL ENG.
44	UGOCHUKWU, IKENNA HENRY	CIVIL ENG.
45	FRANK, KELECHI PRECIOUS	CIVIL ENG.
46	KATTEY, BENJAMIN JOSEPH	CIVIL ENG.
47	AKPENUCHIP, PRINCE CHIMEZI	CIVIL ENG.
48	PHILLIPS, JEFFREY OSUO-OGINA	CIVIL ENG.
49	NNODIM, KINGDAVID CHIMERE	CIVIL ENG.
50	OGUEGBULEM, EBUBE EMMANUEL	CIVIL ENG.
51	ALIU, SHERIFUDEEN	CIVIL ENG.
52	ORJI, KINGSLEY CHIDERA	CIVIL ENG.
53	PROMISE, DANIEL CHIMA	CIVIL ENG.
54	OBINNA, GOD'SWILL CHISOM	CIVIL ENG.
55	IRUO, ALEX DANEKE	CIVIL ENG.
56	OGBEIDE, LUCKY	CIVIL ENG.
57	OGBUEHI, DONALD CHINEDU	CIVIL ENG.
58	ONWULI, COSMAS CHIOMA	CIVIL ENG.
59	NWIDEE, KINDNESS ISAAC	CIVIL ENG.
60	DIKE, JOSEPH AKI	CIVIL ENG.
61	AMAKUBUKURO, GESIKEME	CIVIL ENG.
62	WOKOMA, OWEN	CIVIL ENG.
63	GOODLUCK, GOODLUCK CLEMENT	CIVIL ENG.
64	JOSHUA, WILLIAM FRIDAY	CIVIL ENG.
65	TUBONEMI, WATSON OSAKI	CIVIL ENG.
66	OLADUSO, FATAI OLA	CIVIL ENG.
67	LALECHU, AMEJIMAOBARI	CIVIL ENG.
68	UMEH, GODSWILL CHINEMEREM	CIVIL ENG.
69	INYANG, ANIETIE IBANGA	CIVIL ENG.
70	NUKA, DAVID BARISUANU	CIVIL ENG.
71	EZEKWU, VINCENT UGOCHUKWU	CIVIL ENG.
72	BEN-HORSFALL, OWEN ADOKIYE	CIVIL ENG.
73	OTUGBUALI, EZEBOULA	CIVIL ENG.
74	ILE, IGWEBUIKE CHUKWUKERE	CIVIL ENG.
75	ORDU, CHIBUZOR	CIVIL ENG.
 	 	 
 	ELECTRICAL ENGINEERING	 
S/NO	NAME	Department
1	AVHURHI, UFUOMA	ELECTRICAL ENG.
2	EMENIKE, CHUKWUEMEKA CASMIR	ELECTRICAL ENG.
3	BARIMA, DANIEL BARIDUDUNE	ELECTRICAL ENG.
4	FRANCIS, IZIBEKIEN ENIZE	ELECTRICAL ENG.
5	SOGO, PRECIOUS EBIKEFI	ELECTRICAL ENG.
6	HORSFALL, DAKURO JEMINA	ELECTRICAL ENG.
7	ONYEMACHI, DUKE ONYEMACHI	ELECTRICAL ENG.
8	ARIKO, KPAROBOR VICTORY	ELECTRICAL ENG.
9	JOSEPH, SUNDAY UGBANA	ELECTRICAL ENG.
10	WORENWU, WANNANDAH SUNNY	ELECTRICAL ENG.
11	ONWUGBUFOR, IKENNA WISDOM	ELECTRICAL ENG.
12	JACKREECE, KELVIN TONYE	ELECTRICAL ENG.
13	THANKGOD-AMADI, PROVIDENCE KEMJIKA	ELECTRICAL ENG.
14	OBULOR, CHUKWULAKA NWACHUKWU	ELECTRICAL ENG.
15	CHUKUYENUM, DANIEL CHUKUYENUM	ELECTRICAL ENG.
16	UNOBAGHA, OTITOCHUKWU ERNEST	ELECTRICAL ENG.
17	AMADI, PROMISE	ELECTRICAL ENG.
18	GODWIN, OGHENEMARO IKOKOTO	ELECTRICAL ENG.
19	SEFIA, SEAN MUVIRE	ELECTRICAL ENG.
20	REGINALD, ROYAL M	ELECTRICAL ENG.
21	COLINS-BERE, BRIGHT KABARI	ELECTRICAL ENG.
22	OKAH, KELVIN VOKE	ELECTRICAL ENG.
23	NSIRIM, KELVIN	ELECTRICAL ENG.
24	PEDRO, PROSPER CHIBUDOM	ELECTRICAL ENG.
25	CHARLES, NENGI MARK	ELECTRICAL ENG.
26	ASOMBA, DANIEL NZUBECHI	ELECTRICAL ENG.
27	ODEZULU, NELSON CHIKAMSO	ELECTRICAL ENG.
28	JOHNCHRIS, ANITA AMARACHI	ELECTRICAL ENG.
29	ORUKWOWU, FAVOUR NDUKA	ELECTRICAL ENG.
30	OKOCHI, GODSEND GENTLE	ELECTRICAL ENG.
31	OJETOLA, ELIZABETH AYOMIDE	ELECTRICAL ENG.
32	NWAKUBA, UCHENNA MICHAEL	ELECTRICAL ENG.
33	UKWUOMANWOGBA, DAVID	ELECTRICAL ENG.
34	NWABUISI, FRANCIS NDUBUISI	ELECTRICAL ENG.
35	OJIAKA, CHUKWUEMEKA SEVERINUS	ELECTRICAL ENG.
36	ARIOLU, SARIMA SOPHIA	ELECTRICAL ENG.
37	EJEKWU, PRECIOUS B	ELECTRICAL ENG.
38	IGBIKISIKA, ARIBIBIA JACKSON	ELECTRICAL ENG.
39	NWACHUKWU, NONYE JONATINA	ELECTRICAL ENG.
40	NATHAN, ONISOJIME	ELECTRICAL ENG.
41	JOHN, GODSPOWER -	ELECTRICAL ENG.
42	OKWUOJU, EMMANUEL	ELECTRICAL ENG.
43	OGBU, INNOCENT MANJOR	ELECTRICAL ENG.
44	MBA, FAVOUR KAMA	ELECTRICAL ENG.
45	NWAGBARA, GOODNESS CHIOMA	ELECTRICAL ENG.
46	ISAIAH, CALEB OGUGO-NTE	ELECTRICAL ENG.
47	PARAFA, COUNTY WOYENGIEREBIAMI	ELECTRICAL ENG.
48	IJEOMA, FRANKLIN BENNETH	ELECTRICAL ENG.
49	AGHIMIEN, AMAOSA COURAGE	ELECTRICAL ENG.
50	OGBANUFE, ERNEST CHINEMELU	ELECTRICAL ENG.
51	CHRISTIAN, BRIGHT CHIDERA	ELECTRICAL ENG.
52	OKWU, ISHIOMA MICHAEL	ELECTRICAL ENG.
53	LUCKY, FORTIFIED NYENGIANU	ELECTRICAL ENG.
54	ENEBELI, CHUKWUEMEKA DAVID	ELECTRICAL ENG.
55	IFOWE, ONOME EMMANUEL	ELECTRICAL ENG.
56	OKRODIKIYE, FAVOUR ODIMAA	ELECTRICAL ENG.
57	ORJI, ROMANA NNEOMA	ELECTRICAL ENG.
58	BLESSED, BRAVE AUGUSTINE	ELECTRICAL ENG.
59	EKERE, KINGSLEY STONE	ELECTRICAL ENG.
60	EJECHI, IJEOMA GIFT	ELECTRICAL ENG.
61	ELENWO, EMMANUEL MANUCHI	ELECTRICAL ENG.
62	OBODO, PRINCEWILL CHIMELE	ELECTRICAL ENG.
63	OBASI, IHEANYICHUKWU	ELECTRICAL ENG.
64	CHUKWUKA, WISDOM	ELECTRICAL ENG.
65	AWA, JOHN OGBU	ELECTRICAL ENG.
66	ANDREW, CHRISTIAN DICK	ELECTRICAL ENG.
67	SAM-OROKPO, MOSES OWOCHO-OCHE	ELECTRICAL ENG.
68	OTORIE, AKPOBOME DOMINION	ELECTRICAL ENG.
69	ANUGOLI, PROMISE CHIMENIM	ELECTRICAL ENG.
70	ONWUCHEKWA, CHIGOZIRIM VICTOR	ELECTRICAL ENG.
 	 	 
 	ELECTRONICS & COMPUTER ENGINEERING
S/NO	NAME	Department
1	IYELA, SAMUEL OSIGBODI	ELECT. & COMP. ENG.
2	PETER, INYENE-OBONG UDONSE	ELECT. & COMP. ENG.
3	URIEMEFE, CYRIL EROMOSENE	ELECT. & COMP. ENG.
4	TAMUNOSIKI, SHOWERS TENDE	ELECT. & COMP. ENG.
5	NGWUECHE, CHIMAROKE GIDEON	ELECT. & COMP. ENG.
6	CHINWI, WALTER	ELECT. & COMP. ENG.
7	UDEH, PRINCE ARINZE	ELECT. & COMP. ENG.
8	NNUBIA, CHIDERA EMMANUELLA	ELECT. & COMP. ENG.
9	OBUNEZI-JOHN, LIBERTY CHIMEZULEM	ELECT. & COMP. ENG.
10	NABU, VICTOR EMMANUEL	ELECT. & COMP. ENG.
11	ALEX, PRINCE CHIDIEBERE	ELECT. & COMP. ENG.
12	KALU, IFEANYI PRECIOUS	ELECT. & COMP. ENG.
13	IMEH, ELIJAH DICK	ELECT. & COMP. ENG.
14	EZE, DAVID CHIJOKE	ELECT. & COMP. ENG.
15	OKEREAFOR, DANIEL CHIBUIKEM	ELECT. & COMP. ENG.
16	GODWIN, DAVID EBI	ELECT. & COMP. ENG.
17	ORISA, FAVOUR CHINEM	ELECT. & COMP. ENG.
18	KPALUKWU, GODPOWER UBOJIEKERE	ELECT. & COMP. ENG.
19	AMADI, JOSIAH AZUBUIKE	ELECT. & COMP. ENG.
20	ISMAIL, ABDULAZEEZ	ELECT. & COMP. ENG.
21	SADIQ, SHAIBU	ELECT. & COMP. ENG.
22	MIRACLEAA, MIRACLE AABEE	ELECT. & COMP. ENG.
 	 	 
 	ENVIRONMENTAL ENGINEERING	 
S/NO	NAME	Department
1	IWU, EMMANUEL CHUKWUMA	ENVIR. ENG.
2	UJUNWA, PROMISE	ENVIR. ENG.
3	MATTHEW, JOSHUA CHIBUIKE	ENVIR. ENG.
4	OKONYE, NNAMDI RONALD	ENVIR. ENG.
5	SAMUEL, CHIZUBEM	ENVIR. ENG.
6	IMAYI, VICTORY	ENVIR. ENG.
 	 	 
 	GAS ENGINEERING	 
S/NO	NAME	Department
1	EZECHIE, JOAN IJEOMA	GAS ENG.
2	BRIGGS, DANIEL	GAS ENG.
3	BRIGGS, DONALD S	GAS ENG.
4	ONYIRUKA, GOODNEWS GOODLIFE	GAS ENG.
5	ORODE, RANSOME ONOME	GAS ENG.
6	DICKSON, OLAYINKA JOHN	GAS ENG.
 	 	 
 	MECHANICAL ENGINEERING	 
S/NO	NAME	Department
1	EBIBOH, JOSHUA PREYE	MECHANICAL ENG.
2	GOGO-JOB, EGOP	MECHANICAL ENG.
3	OWHORODU, MARSHALL EZE	MECHANICAL ENG.
4	IJIOMAH, DAVID UCHENNA	MECHANICAL ENG.
5	UZOR, DANIEL OGOCHUKWU	MECHANICAL ENG.
6	ARCHIBONG, UDEME AKANINYENE	MECHANICAL ENG.
7	CHUKS-CHOJU, STEFAN CHUKWUEMEKE	MECHANICAL ENG.
8	IZU, ONISOKIEN EMMANUEL	MECHANICAL ENG.
9	EJEKWU, EMMANUEL CHIZI	MECHANICAL ENG.
10	MOGBA, PATRICK AMANOSI	MECHANICAL ENG.
11	GANI, SALIM AKOKHIA	MECHANICAL ENG.
12	IJEWERE, EMMANUEL IDEMUDIA	MECHANICAL ENG.
13	ABANUM, CHUKWUNALU SIMPA	MECHANICAL ENG.
14	EBONG, AKANIMOH	MECHANICAL ENG.
15	ISIODU, PROSPER CHUKWUMUENYA	MECHANICAL ENG.
16	MBANEFO, STEPHANIE ONYEKA	MECHANICAL ENG.
17	OLAKADA, PRECIOUS	MECHANICAL ENG.
18	ADEOYE, DANIEL TOLUWANI	MECHANICAL ENG.
19	AKHERE, DANIEL	MECHANICAL ENG.
20	AMUNEGA, UJE JOB-HAPPY	MECHANICAL ENG.
21	JAMES, JOHN CHUKWUKA	MECHANICAL ENG.
22	HARRY, DIEPREYE DAVID	MECHANICAL ENG.
23	UZOR, PRINCEWILL CHIGBO	MECHANICAL ENG.
24	AGALDO, PECULIAR KIMA	MECHANICAL ENG.
25	HANSON, WISDOM MICHAEL	MECHANICAL ENG.
26	CHIBUNNA, DARLINGTON IBEH	MECHANICAL ENG.
27	DAVID, SUCCESS	MECHANICAL ENG.
28	ESSUMEI, PETER IFEANYI	MECHANICAL ENG.
29	YEMI-AYARA, TREASURE	MECHANICAL ENG.
30	BRIGGS, BIOBELE HAPPINESS	MECHANICAL ENG.
31	CHIKE, RAMSEY	MECHANICAL ENG.
32	AGARRY, PROMISE OREVAOGHENE	MECHANICAL ENG.
33	MGBEMENA, FIDELIS CHUKWUDEBELUM	MECHANICAL ENG.
34	TITUS, EMMANUEL JOSEPH	MECHANICAL ENG.
35	ORUENE, DAVID	MECHANICAL ENG.
36	JATUWASE, BODE HENRY	MECHANICAL ENG.
37	OKOCHA, EZEKIEL IFEANYI	MECHANICAL ENG.
38	FRIDAY, UNYIME CHRISTOPHER	MECHANICAL ENG.
39	SAMUEL, AYOMIDE DAMILOLA	MECHANICAL ENG.
40	PERETIEMO, TELVIN	MECHANICAL ENG.
41	SEGUN, OLAYEMI AWENEBI	MECHANICAL ENG.
42	OKEKE, RAPHAEL ONYEDIKACHI	MECHANICAL ENG.
43	CHUKWUDI, OBINNA ALEX	MECHANICAL ENG.
44	EBOH, GOODNESS OGHENETEJIRI	MECHANICAL ENG.
45	PRINCEWILL, FAVOUR IBIFAFA-A	MECHANICAL ENG.
46	IDONO, OGHENETEGA MICHAEL	MECHANICAL ENG.
47	IKPE, HUMPHERY CHIEMELE	MECHANICAL ENG.
48	ODURO, EDWIN KOJO	MECHANICAL ENG.
49	AMAKIRI, GERALDINE BOMA	MECHANICAL ENG.
50	ABAGHA, EXODUS CHINONSO	MECHANICAL ENG.
51	NNAEMEKA, CHARLSE EKENE	MECHANICAL ENG.
52	NWANYANWU, PRINCE UGOCHUKWU	MECHANICAL ENG.
53	WILLIAM, SOLOMON SUNDAY	MECHANICAL ENG.
54	NNADI, FREDRICK DANIEL	MECHANICAL ENG.
55	ASUOMA, PROSPER NDUOMA	MECHANICAL ENG.
56	CHUKU, WISDOM	MECHANICAL ENG.
57	GIMAH, SAANA BEALEEMA	MECHANICAL ENG.
58	EGHWE, RAPHEAL	MECHANICAL ENG.
59	ELENWA, TRUSTGOD CHINEMEZE	MECHANICAL ENG.
60	OJINI, CHUKWUEBUKA CHRISTOPHER	MECHANICAL ENG.
61	OPOGIBO, MELVIN KURO	MECHANICAL ENG.
62	LOVEDAY, ISAAC CHIBUCHI	MECHANICAL ENG.
63	NWAOBASI, BETEHEL ONYEDIKACHI	MECHANICAL ENG.
64	ADEKOYA, QUADRI ADEMOLA	MECHANICAL ENG.
65	ODIMBU, GODSWILL CHINEDU	MECHANICAL ENG.
66	AKUGBO, GOODLUCK GODSPOWER	MECHANICAL ENG.
67	IFEANYICHUKWU, EMMANUEL CHIDIEBERE	MECHANICAL ENG.
68	OKORIE, EMEKA STEPHEN	MECHANICAL ENG.
69	OBIERIBIE, CALLISTUS CHINONYEREM	MECHANICAL ENG.
70	UKONU, CHARLES CHIGOZIE	MECHANICAL ENG.
71	ADINDU, UCHECHUKWU SAMUEL	MECHANICAL ENG.
72	NEWTON, FAVOUR NCHELEM	MECHANICAL ENG.
73	GALAPOPO, BENJAMIN OGHENEVWARHOME	MECHANICAL ENG.
74	AZANOR, ELVIS MELVIN	MECHANICAL ENG.
75	JAMES, CLINTON SAMUEL	MECHANICAL ENG.
76	NKISA, EMMANUEL CHUKWUEBUKA	MECHANICAL ENG.
77	NKPE, ONENEOBARI	MECHANICAL ENG.
78	OSAGIE-ODAFEN, JEPHTHAH OSEME	MECHANICAL ENG.
79	JOSEPH, JOSEPH JEVIENSI	MECHANICAL ENG.
80	ORHENOMARE, PRINCEWILL	MECHANICAL ENG.
81	OLIVER ORIBI	MECHANICAL ENG.

ONWUDIWE, PATRICK UCHENNA	MICROBIOLOGY
16	UDENWA, PRECIOUS IJEOMA	MICROBIOLOGY
17	HENRY, TOCHI PRECIOUS	MICROBIOLOGY
18	DAVID, DEGAIL CHILOWEYE	MICROBIOLOGY
19	ROLAND, HOPE OCHUKO	MICROBIOLOGY
20	JOSEPH, PERPETUAL UMMA	MICROBIOLOGY
21	HART, DELIGHT CLAUDSON	MICROBIOLOGY
22	OMAH, SHONOVIE	MICROBIOLOGY
23	JOHN, FREEDOM NGODE	MICROBIOLOGY
24	ELEKIMA, DEBORAH ALALI	MICROBIOLOGY
25	GBERESUU, ALEEMABARI	MICROBIOLOGY
26	MICHEAL, MERCY PATRICK	MICROBIOLOGY
27	UDOKANG, MERCY MONDAY	MICROBIOLOGY
28	NDON, WILLIAMS SUNDAY	MICROBIOLOGY
29	UNEGBUNE, CHINENYE BLESSING	MICROBIOLOGY
30	OKONKWO, CHIOMA EVANGELINE	MICROBIOLOGY
31	NNAJI, CHIZOBA SONIA	MICROBIOLOGY
32	EKPENYONG, VICTORIA ETIM	MICROBIOLOGY
33	ONWUKA, OLUCHI FAVOUR	MICROBIOLOGY
34	OKECHUKWU, FAVOUR CHIDIMA	MICROBIOLOGY
35	ANAELE, HELEN IHEOMA	MICROBIOLOGY
36	FRANK, NDAH CONFIDENCE	MICROBIOLOGY
37	DIMGBA FAVOUR CHIOMA	MICROBIOLOGY
38	PAGHA, JUSTICE B	MICROBIOLOGY
39	BOJIREH, BLESSING	MICROBIOLOGY
40	EKE CHUKA MICHAEL	MICROBIOLOGY
41	AYANATE, HEPHZIBAH DANIEL	MICROBIOLOGY
42	ULUOCHA, CHISOM VICTORIA	MICROBIOLOGY
43	WENSON, SITO-ABASI UKO	MICROBIOLOGY
44	ODIGIE, VICTORIA OMONIGHO	MICROBIOLOGY
45	LAWSON, GOLD DAMIETE	MICROBIOLOGY
46	JOSHUA, CHUKWUEBUKA NWEKE	MICROBIOLOGY
47	AMADI, MISHEAL OMA	MICROBIOLOGY
 	 	 
 	PHYSICS	 
S/NO	NAME	Department
1	ONUKWUFOR, CHUKWUMA	PHYSICS
2	BENNETH, MIUPE	PHYSICS
3	NESTOR, SYLVIA AYEBATONYE	PHYSICS
4	BRIGHT, AWONGO DOKUBO	PHYSICS
5	AGOH, NEMENE KINGDOM	PHYSICS
 	 	 
 	PLANT SCIENCE AND BIOTECHNOLOGY	 
S/NO	NAME	Department
1	DIDI-OMAH, AUGUSTINE	PLANT SCI. & BIOTECH.
2	OBI, IFEOMA SHALOM	PLANT SCI. & BIOTECH.
 	 	 
 	PURE AND INDUSTRIAL CHEMISTRY	 
S/NO	NAME	Department
1	AMADOMA, PERPETUAL OBUOME	PURE & IND. CHEMISTRY
2	OGBUJI, SAMUEL	PURE & IND. CHEMISTRY
3	ONYESO, COMFORT	PURE & IND. CHEMISTRY
4	MUHAMMAD, ANAS	PURE & IND. CHEMISTRY
 	 	 
 	 	 
 	SCHOOL OF SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY
 	 	 
 	BIOMEDICAL TECHNOLOGY	 
S/NO	NAME	Department
1	THEOPHILUS, JACOB MERVYN	BIOMEDICAL TECHN.
2	UTI, JENNIFER	BIOMEDICAL TECHN.
3	MAGEGE, OKIEMUTE	BIOMEDICAL TECHN.
4	JEGEDE, OLUSOLA FAVOUR	BIOMEDICAL TECHN.
5	ONYEMACHI, BEST TOCHUKWU	BIOMEDICAL TECHN.
6	JOHN, ONENGIYE	BIOMEDICAL TECHN.
7	ONUOHA, GLORIA	BIOMEDICAL TECHN.
8	EZE, NKECHI FAITH	BIOMEDICAL TECHN.
9	OBI-MEKWA, DANIEL CHIKAIKE	BIOMEDICAL TECHN.
10	EZIKWA, FRANCIS CHIMEZUNIM	BIOMEDICAL TECHN.
11	OSARO, EMMANUEL OKWULU	BIOMEDICAL TECHN.
12	ODEY, THERESA BENYIN	BIOMEDICAL TECHN.
13	JACOB, THANKGOD	BIOMEDICAL TECHN.
14	OSONDU, PRINCEWILL CHINONYEREM	BIOMEDICAL TECHN.
15	MAOL, PROGRESS	BIOMEDICAL TECHN.
16	ATU, CYNTHIA CHINAECHEREM	BIOMEDICAL TECHN.
17	AGBIKIMI, ONORIORENA WONDERS	BIOMEDICAL TECHN.
18	TOM, OPULENT PUYATE	BIOMEDICAL TECHN.
 	 	 
 	GEOLOGY AND MINING TECHNOLOGY	 
S/NO	NAME	Department
1	NSEOBONG, EMMANUEL OKON	GEOLOGY & MIN. TECH.
2	AJEH, PEACEFUL OCHANYA	GEOLOGY & MIN. TECH.
3	SAMUEL, WISDOM CHIZOBA	GEOLOGY & MIN. TECH.
 	 	 
 	MICROBIOLOGY TECHNOLOGY	 
S/NO	NAME	Department
1	LAWRENCE, EBERECHI	MICROBIOLOGY TECH.
2	ISAAC, MARY OKORIE	MICROBIOLOGY TECH.
3	LAWRENCE, IJEOMA PRECIOUS	MICROBIOLOGY TECH.
4	MUBE, ANNABEL AMASI	MICROBIOLOGY TECH.
 	 	 
 	PHYSICS WITH ELECTRONIC TECHNOLOGY
S/NO	NAME	Department
1	AMADI, FAVOUR OSINACHI	PHY. WITH ELECT. TECH.

 

UNIPORT 2018/2019 2ND BATCH ADMISSION LIST RELEASED

    
Help a friend, Share with a click.

Leave a Reply

No announcement available or all announcement expired.